همه دسته بندی ها

اخبار صنعت

تو اینجایی : صفحه اصلی> رسانه > اخبار صنعت

کنیا راه اندازی پروژه های ساخت نیروگاه هسته ای را تسریع می کند

زمان: 2014-07-12 بازدید : 7

دولت کنیا اخیراً اعلام کرد که 200 میلیون شیلینگ کنیا (1 دلار آمریکا معادل 80 شیلینگ کنیا) به عنوان صندوق سرمایه گذاری برای ساخت نیروگاه هسته ای ملی کنیا برای کاهش کمبود طولانی مدت برق داخلی سرمایه گذاری می کند. کنیا پس از آفریقای جنوبی دومین کشور آفریقایی خواهد بود که از انرژی هسته ای استفاده می کند.

پاتریک نیوکو ، دبیر دائمی وزارت انرژی کنیا ، به رسانه ها گفت که تصمیم دولت برای ساخت نیروگاه های هسته ای عمدتا به منظور کاهش وابستگی به انرژی آبی و دستیابی به تنوع تولید انرژی است.

در حال حاضر مجموع ظرفیت تولید برق نصب شده در کنیا 1,200 مگاوات است که از این میزان تولید برق آبی 56 درصد و برخی از تولید برق زمین گرمایی است. نیوکو امیدوار است پس از اتمام نیروگاه هسته ای حداقل 1,000 مگاوات ظرفیت تولید داشته باشد.

بر اساس برآوردها ، ساخت چنین نیروگاه هسته ای نیاز به سرمایه گذاری 1 میلیارد دلار آمریکا دارد.

پیش از این ، دولت کنیا در تلاش بود تا کانالهای تامین انرژی را گسترش دهد. این کشور سعی کرده برای تامین نیاز برق داخلی خود که با نرخ سالانه 8 درصد رشد می کند، از کشورهای همسایه برق خریداری کند. هفته گذشته، دولت کنیا و بانک توسعه آفریقا یک قرارداد وام به مبلغ 3.997 میلیارد شیلینگ کنیا برای اتصال شبکه ملی کنیا به سایر کشورهای شرق آفریقا امضا کردند.

به دلیل کمبود بارندگی ، اتکای کنیا به برق آبی منجر به منبع تغذیه بسیار ناپایدار و ناکافی شده است. این امر ورود سرمایه خارجی به بازار کنیا را به شدت مهار کرده و بر توسعه اقتصادی و پیشرفت اجتماعی کنیا تأثیر مستقیم گذاشته است.

به منظور تسریع در راه اندازی پروژه های ساخت نیروگاه هسته ای، دولت کنیا اخیرا کمیته پروژه انرژی هسته ای را ایجاد کرده است که مسئولیت انتخاب سایت راکتور هسته ای و سایر موضوعات مرتبط را بر عهده دارد. کارشناسان پیش بینی می کنند ساخت نیروگاه هسته ای و شروع به تولید برق حدود 5 تا 7 سال طول بکشد.